Dažniausios klaidos renkantis šildymo sistemą

Tinkamos šildymo sistemos pasirinkimas jūsų namams ar biurui yra svarbus ilgalaikiam komfortui ir taupymui. Tačiau daugelis vartotojų daro dažnas klaidas, kurios lemia papildomas išlaidas, sumažėjusį efektyvumą ar net poreikį keisti įrangą. Šiame straipsnyje apžvelgsime dažniausias klaidas renkantis ir įrengiant šildymo sistemą, kad galėtumėte jų išvengti.
Individualaus požiūrio į erdvę stoka
Kiekvienas kambarys turi savų ypatumų – plotas, lubų aukštis, šilumos izoliacija, saulės apšviestumas, langų kiekis ir tipas, taip pat jo paskirtis (miegamasis, svetainė, vonia, biuras ir t.t.). Visi šie veiksniai tiesiogiai veikia tinkamos šildymo sistemos pasirinkimą. Pavyzdžiui, ta pati sistema gali puikiai tikti gerai izoliuotam miegamajam, tačiau būti neveiksminga erdviai svetainei su dideliais langais.
Kitas svarbus elementas – klimato zona, kurioje yra turtas – skirtinguose regionuose žiema trunka skirtingai. Tai taip pat reikia įvertinti renkantis šildymo sprendimą.
Be to, svarbu atsižvelgti į būsimos erdvės naudojimą – ar patalpa bus nuolat gyvenama, ar tik tam tikrais laikotarpiais? Tai padės nuspręsti, ar labiau tinka vietinis šildymas (pvz., konvektoriai ar krosnelės), ar centrinė šildymo sistema, šildanti visą pastatą.
Viena dažniausių klaidų – pasirinkti per galingą įrenginį, galvojant „geriau daugiau nei mažiau“. Iš tikrųjų tai lemia didesnes išlaidas, mažesnį efektyvumą ir dažnesnį sistemos įsijungimą, dėl ko ji greičiau dėvisi.
Patarimas: atlikite išsamų patalpų vertinimą – išmatuokite plotą, įvertinkite izoliaciją ir patikrinkite, kuriose vietose jaučiama šilumos stoka. Pasikonsultuokite su mūsų specialistais BalkanEnergy.LT, kur rasite ne tik platų šildymo sprendimų pasirinkimą, bet ir gausite profesionalių patarimų, pritaikytų jūsų poreikiams ir biudžetui. Tai užtikrins didesnį efektyvumą ir komfortą viso šildymo sezono metu.
Montavimo svarbos nuvertinimas
Kad ir kokia gera ir našiai veikianti būtų jūsų pasirinkta šildymo sistema, prastas įrengimas gali visiškai sutrikdyti jos veikimą. Tai viena dažniausių klaidų, dėl kurios atsiranda netolygus šildymas, triukšmas, greitesnis komponentų nusidėvėjimas ar net rimti gedimai. Prastai įrengta sistema gali neatitikti saugumo reikalavimų, kelti pavojų gyventojams ir ilgainiui smarkiai padidinti priežiūros bei remonto išlaidas.
Daugelis vartotojų šį etapą nuvertina ir bando sutaupyti, pasitikėdami nepatyrusiais meistrais arba bandydami montuoti patys, neturėdami reikiamos patirties. Tai ypač dažna perkant įrangą internetu, kai pirkėjas pats turi organizuoti įrengimą.
Ką gali lemti prastas įrengimas?
-
Neteisingas sistemos galingumo parinkimas – lemia prastą efektyvumą arba didelį energijos suvartojimą.
-
Prasta vamzdžių izoliacija – lemia šilumos nuostolius ir didesnes išlaidas.
-
Netinkamas radiatorių ar šildymo įrenginių išdėstymas – kambaryje susidaro „šaltos zonos“.
-
Hidraulinio subalansavimo klaidos – lemia netolygų šilumos pasiskirstymą.
-
Bandymai ir patikros po įrengimo trūkumas – dažnai palieka paslėptas problemas, kurios išryškėja tik laikui bėgant.
Patarimas: visada naudokitės licencijuotų specialistų paslaugomis savo šildymo sistemos įrengimui. Profesionalai ne tik tinkamai įrengs sistemą, bet ir suteiks informaciją apie optimalų prietaisų išdėstymą, papildomų komponentų (pvz., reguliatorių, vamzdžių, vožtuvų ir pan.) poreikį bei patars dėl būsimos priežiūros.
BalkanEnergy bendradarbiauja su patikimais partneriais ir gali rekomenduoti sertifikuotus montuotojus, net jei pirkote internetu. Taip būsite tikri, kad jūsų sistema veiks saugiai, efektyviai ir nesukels nereikalingų išlaidų ateityje.
Priežiūros ir valymo nepaisymas
Viena dažniausių klaidų, kurias vartotojai daro pasirinkę šildymo sistemą – tai reguliaros priežiūros ir valymo svarbos nuvertinimas. Net ir aukščiausios kokybės šildymo sistema gali smarkiai prarasti efektyvumą, jei nėra tinkamai prižiūrima.
Bėgant laikui sistemos komponentai – ar tai būtų zidiniai, krosnelės, katilai ar radiatoriai – kaupiasi dulkėmis, suodžiais ir apnašomis, kurios trukdo normaliam veikimui ir didina energijos suvartojimą. Kai kuriais atvejais valymo trūkumas gali net sukelti gedimus ar gaisro pavojų.
Be to, vandeniu pagrįstose šildymo sistemose metinės priežiūros nepaisymas gali lemti užsikimšimus, nuotėkius ir netolygų šilumos pasiskirstymą. Oro kondicionierių ar šilumos siurblių filtrus taip pat būtina reguliariai valyti arba keisti, kad būtų užtikrinta kokybiška oro cirkuliacija ir sveika vidaus aplinka.
Ką apima gera šildymo sistemos priežiūra?
-
Metinė specialisto apžiūra – net jei viskas atrodo tvarkoje, specialistas gali pastebėti ankstyvus gedimų požymius, kurių nepastebėjus, išlaidos gali išaugti.
-
Šilumokaičių ir degimo kamerų valymas – kietojo kuro katiluose ir krosnelėse suodžiai ir likučiai mažina efektyvumą ir didina incidentų riziką.
-
Sandarinimo elementų, jungčių ir jutiklių tikrinimas – nuotėkiai ar netiksliai veikiantys jutikliai gali mažinti efektyvumą ar net sugadinti visą sistemą.
-
Radiatorių nuorinimas – paprastas, bet dažnai pamirštamas žingsnis. Oras sistemoje trukdo tinkamai cirkuliacijai ir sukelia „šaltas zonas“ patalpoje.
-
Filtrų keitimas (kondicionieriuose ir šilumos siurbliuose) – užsikimšę filtrai didina elektros suvartojimą ir gali pabloginti oro kokybę.
Kokie pavojai laukia, jei priežiūra bus ignoruojama?
-
Brangūs remontai ir įrangos keitimas
-
Padidėjusios mėnesinės šildymo išlaidos
-
Mažesnis efektyvumas ir netolygus šildymas visoje erdvėje
-
Gaisro pavojus ar apsinuodijimas anglies monoksidu (ypač naudojant kietojo kuro įrenginius)
-
Sutrumpėjęs šildymo sistemos tarnavimo laikas
Patarimas: Sudarykite reguliarų priežiūros ir valymo grafiką pagal gamintojo rekomendacijas. Mūsų internetinėje parduotuvėje BalkanEnergy rasite naudingų produktų ir priedų, kurie palengvina jūsų šildymo sistemos priežiūrą – nuo šepečių ir valiklių iki atsarginių dalių. Investicija į reguliarią priežiūrą prailgins jūsų sistemos tarnavimo laiką, pagerins jos efektyvumą ir sumažins ilgalaikes išlaidas.
Nerealūs lūkesčiai dėl efektyvumo
Daugelis vartotojų tikisi, kad nauja šildymo sistema iškart užtikrins vienodą šildymą kiekviename kambaryje, nepriklausomai nuo lauko temperatūros, izoliacijos ar pastato ypatybių. Tai dažnai lemia neteisingus pasirinkimus ir nusivylimą tikrais rezultatais.
Tiesa ta, kad bet kurios šildymo sistemos efektyvumas priklauso nuo daugybės veiksnių – šildymo tipo (krosnelės, katilas, šilumos siurblys, kondicionierius, radiatorius ir kt.), teisingo montavimo, būsto izoliacijos ir net pačios sistemos naudojimo įpročių. Pavyzdžiui, efektyvus šilumos siurblys veiks maksimaliai tik gerai izoliuotoje patalpoje su reguliaria priežiūra.
Taip pat kai kurie klientai neįvertina, kiek laiko reikia norimai temperatūrai pasiekti, arba kad šiluma gali pasiskirstyti netolygiai skirtingose būsto vietose. Tai dažnai būna neteisingos sistemos konfigūracijos ar papildomų elementų – tokių kaip ventiliatoriai, programuojami valdikliai ar automatiniai termostatai – neįvertinimo pasekmė.
Papildomi aspektai, susiję su nerealistiniais lūkesčiais dėl efektyvumo
-
Ignoruojamos regioninės klimato sąlygos – Vartotojai dažnai neįvertina vietinio klimato. Efektyvumas yra santykinis ir turi atitikti realias temperatūros sąlygas.
-
Nerealūs lūkesčiai iš „Eko“ sprendimų – Biomasė, granulės, saulės kolektoriai ir šilumos siurbliai dažnai reklamuojami kaip „žalieji sprendimai“ – ir iš tiesų tokie yra. Tačiau tai nereiškia, kad jie visada tinkamiausi. Pavyzdžiui, be tinkamos izoliacijos ir automatizacijos šilumos siurblys neveiks taip efektyviai, kaip tikėtasi. Reikia realistiškai įvertinti išlaidas, investiciją ir tikėtiną grąžą.
-
Trūksta integruoto sprendimo – Kai kurie vartotojai pasirenka tik vieną šildymo būdą, neįvertindami galimybės derinti sprendimus – pavyzdžiui, pagrindiniam šildymui naudoti šilumos siurblį, o papildomam jaukumui – krosneles su vandens konturu. Integruotos sistemos gali padidinti efektyvumą ir sumažinti sąnaudas.
-
Automatizacijos ir valdymo trūkumas – Kita dažna klaida – automatinių termostatų ir programuojamų valdiklių ignoravimas. Jie padeda optimizuoti sistemos veikimą, sumažinti išlaidas ir padidinti komfortą.
Patarimas: Kad lūkesčiai būtų realistiški, visada derinkite pasirinkimą su nekilnojamojo turto ypatybėmis ir šildymo tikslais – ar tai bus pilnas šildymas, ar papildomas šilumos šaltinis pereinamais sezonais. Pasikonsultuokite su mūsų ekspertais BalkanEnergy, kur gausite profesionalią konsultaciją ir rasite optimalų sprendimą pagal savo poreikius ir biudžetą.
Dažnos klaidos renkantis konkrečius šildymo įrenginius
Radiatoriai (vandeniu šildomi, aliumininiai, plokšteliniai ir kt.)
Klaidos:
-
Pasirenkamas radiatorius vien tik pagal išvaizdą, neįvertinus reikalingos šilumos galios.
-
Per mažas radiatorius didelėms patalpoms → Nepakankamas šildymas.
-
Netinkama vieta – pavyzdžiui, už baldų ar užuolaidų → blokuojama šilumos sklaida.
-
Nėra termostatinių vožtuvų → nėra temperatūros ir energijos sąnaudų kontrolės.
Patarimas: Apskaičiuokite reikiamą galią (W) pagal patalpos dydį ir izoliaciją. Norint maksimaliai išnaudoti efektyvumą, naudokite termostatinius vožtuvus ir reguliariai nuorinkite radiatorius.
Peržiūrėkite mūsų centrinio šildymo radiatorių pasiūlymus.
Oro kondicionavimas (split sistemos, inverteriniai oro kondicionieriai)
Klaidos:
-
Pasirenkamas oro kondicionierius su žema energinio efektyvumo klase → didelės elektros sąskaitos.
-
Įrenginys montuojamas netinkamoje vietoje – šalia langų ar ant sienos, kur traukia skersvėjai.
-
Reguliarios priežiūros nepaisymas – purvini filtrai = mažesnis efektyvumas ir užterštas oras.
-
Naudojimas be termostato ar laikmačio → neefektyvi temperatūros kontrolė.
Patarimas: Rinkitės inverterinius oro kondicionierius su A++ ar aukštesne energijos klase. Jie puikiai tinka gerai izoliuotoms patalpoms ir pereinamiesiems sezonams. Laikykite filtrus švarius ir naudokite automatinius režimus.
Peržiūrėkite mūsų energiją taupančių oro kondicionierių pasiūlą.
Šilumos siurbliai (oras-oras, oras-vanduo)
Klaidos:
-
Pervertinamas efektyvumas šaltame klimate → COP reikšmė žemėja esant neigiamai temperatūrai.
-
Nėra buferinio rezervuaro ar papildomo šilumos šaltinio → nestabilus veikimas esant dideliam apkrovimui.
-
Montavimas prastai izoliuotuose pastatuose → šilumos nuostoliai ir didelės sąskaitos.
-
Nepaisoma lauko bloko keliamo triukšmo – svarbu butuose ir tankiai apgyvendintose vietovėse.
Patarimas: Rinkitės šilumos siurblius, kurių COP vertė išlieka aukšta net esant žemai lauko temperatūrai. Tinka naujos statybos arba gerai izoliuotiems objektams. Derinkite su grindiniu šildymu ar žemos temperatūros radiatoriais, kad pasiektumėte maksimalų efektyvumą.
Peržiūrėkite mūsų oras-vanduo šilumos siurblių ir hibridinių sistemų asortimentą.
Tinkamos šildymo sistemos pasirinkimas – tai ne tik skonio ar kainos klausimas, o ilgalaikis sprendimas, kuris tiesiogiai veikia jūsų komfortą, energinį efektyvumą ir mėnesines išlaidas. Dažnos klaidos renkantis, montuojant, valant ar prižiūrint gali lemti nepatogumus, papildomas išlaidas ir neefektyvų sistemos veikimą.
Kad priimtumėte geriausią sprendimą savo erdvei – ar tai butas, namas ar biuras – rekomenduojame būti informuotiems ir pasitikėti specialistais. Mūsų internetinėje parduotuvėje BalkanEnergy rasite platų patikimų šildymo sprendimų pasirinkimą, įskaitant katilus, krosneles, šilumos siurblius, vandens šildytuvus ir priedus – viską, ko reikia efektyviems, patogiems ir ekonomiškiems namams.
Nesileiskite į kompromisus dėl kokybės. Priimkite pagrįstą sprendimą su BalkanEnergy.LT – jūsų partneriu šildymui, namams ir sodui.